Ak pestujete okrasné alebo úžitkové rastliny, určite viete, že vtáky dokážu na nich napáchať nemalé škody. Veď predsa strašiaky na poliach nevznikli len tak, pre nič, za nič. Poznáme taktiež rôzne plašičky a domáce triky na odplašenie týchto živočíchov. Sú však vtáky v záhradách naozaj takými nebezpečnými škodcami? Nie je to náhodou tak, že pre nás dokážu byť veľmi nápomocní?
Ako škodia
Jediná neplecha, ktorej sa vtáky na našich záhradách venujú je to, že požierajú semená rastlín a niekedy i celé rastliny. To človeka dokáže samozrejme poriadne nahnevať. Veď predsa nezáhradkárčite pre vtáky. Najväčším problémom sú jednoznačne rastliny, ktoré pestujeme vyslovene kvôli semenám. Na druhej strane by ste túto činnosť operencov mali vnímať aj z pozitívnej stránky. Semená sa takto šíria po celej krajine, a tak sa môže veľmi ľahko stať, že vaše obľúbené letničky začnú rásť na druhej strane dediny alebo aj vo vašej záhrade. Vtáky tak v podstate urobia veľa práce za vás.
Ako pomáhajú
Pozitívne vlastnosti vtákov sú už na dlhšie. V prvom rade ide o najlepších ochrancov záhrady proti škodcom. Operence sa živia prevažne hmyzom a taktiež nepopulárnymi slimákmi. Jeden jedinec dokáže za deň skonzumovať niekoľko stoviek kusov hmyzu. Preto naše rastliny dokážu ochrániť aj pred škodcami, ktoré neohlodávajú iba semená, ale zničia celé rastliny.
Ak budete mať na svojej záhrade dostatok vtákov, nemusíte si lámať hlavu s postrekmi a inými metódami na odstránenie hmyzích škodcov.
Druhou pozitívnou vecou je, že aj vtáky opeľujú rastliny. Opeľovačov stále ubúda. Preto je veľmi potrebné na svojej záhrade udržať každého, kto dokáže z rastliny na rastlinku preniesť čo i len jediné zrniečko peľu. Ak ste teda doteraz na vtáky pozerali pomedzi prsty, skúste si ich obľúbiť, posaďte si o niečo viac ich obľúbených rastlín a ostane pre všetkých.