V súčasnosti je sklo považované za obľúbený a trendový materiál, pokiaľ vravíme o prvkoch vybavenia domácností, ale aj komerčných či administratívnych budov. Vlastne už vieme, že v obchodných strediskách sa stretávame so sklenenými dverami a so sklenenými deliacimi stenami, podobne ako v administratívnych priestoroch. Ale toto nie je jediné využitie skla v interiéri a zostáva populárne aj v rodinných interiéroch, a to v rôznych formách. K tým obľúbeným formám využitia patrí zabradlie na schody.
A takéto sklenené zábradlia nachádzajú svoje miesta v interiéroch ako aj v exteriéroch, teda vo vnútorných ako aj vonkajších priestoroch. Najčastejšie na interiérových schodiskách a na balkónoch. V prípade ich vonkajšieho využitia je výhodou, že takýmto spôsobom sa do budovy dostane viac svetla– sklo výborne prepúšťa a šíri prirodzené denné svetlo.
Okrem toho však ide o skutočne štýlový architektonický doplnok, ktorý pozdvihuje estetickú úroveň celej budovy. Sklo sa vo vonkajšej architektúre využíva aj na prístrešky, fasádne sklá a protihlukové steny. Keďže sme spomenuli protihlukové steny- logicky sa nám črtá ďalšia oceniteľná vlastnosť skla ako materiálu- účinne tlmí rušivé zvuky a hluky z okolia.
Ale vráťme sa ešte k samotnému dizajnu skleneného zábradlia a k jeho prirodzeným optickým efektom. Spomenuli sme už jeho schopnosť prepúšťať denné svetlo, ale známe je napríklad aj to, že opticky zväčšuje objekty. Priestorom ale vďaka svojej štíhlej konštrukcii prináša aj viac voľnosti, viac miesta k pohybu a celkovo ľahšiu, odvzdušnenú atmosféru. Plus spomenutý bohatý prienik svetla.
- Teda schodiská alebo priestory na balkónoch budú svetlejšie, priestrannejšie, štýlovejšie a budú tlmiť intenzitu hluku z okolia.
Pokiaľ sa zameriame na estetiku a výzor skleneného zábradlia, číre sklo je samo o sebe veľmi elegantné a dostatočne atraktívne- hoci dá sa ešte vyzdobiť potlačou s rôznymi grafickými návrhmi.