Bozk znamená celý svet

Bozk sa vyvinul z očuchávania a bol vlastne nehodou pri poznávaní druhého človeka. Čuch bol vždy pre vzťahy dôležitejší, pretože sa ním dala zistiť nálada, či zdravie a spoločenské postavenie človeka.  Dnes je bozkávanie hlavne prejavom citov, ale poznáme aj bozkávanie pri pozdrave jemným dotykom pier na líce, alebo ako gentlemanské gesto dotyku pier na chrbát dlane. Jeho intímnejšou verziou je francúzsky bozk, ktorý bol považovaný v neskorom stredoveku katolíckou cirkvou za ťažký hriech dokonca aj medzi manželmi. Bozk môže byť aj odsúdením na smrť. Bozk smrti je fráza zaužívaná medzi mafiou. Naopak v cirkvi je rituálnym prejavom úcty napríklad pobozkanie krucifixu.

láska

Okrem toho, že nám je bozkávanie veľmi príjemné, môžeme ním spaľovať kalórie. Počas jednej minúty sa spália 2 kalórie, čo síce nie je veľa, ale snáď vás to namotivuje k častejšiemu bozkávaniu.
Pri bozkávaní môže prísť aj k problémom…pri tejto činnosti je možné si vymeniť až miliardu baktérií. Hrozbou je hlavne pre mladých ľudí, ktorí sa môžu nakaziť mononukleózou.
Ako zistíte, že vás vaša polovička skutočne miluje? Pri bozkávaní sa jej rozšíria zreničky, čo je znakom lásky a príťažlivosti.
Obyvateľ Európy sa bozkáva približne 1,3 – krát denne. A v priemere trvá jeho bozk 12 sekúnd. Ak by sme to zrátali, tak za celý život sú to dva týždne. Medzinárodný deň bozkávania sa oslavuje 6. júla.

novomanželé

Bozk má aj svoje rekordy. Ten najdlhší trval 58 hodín, 35 minút a 58 sekúnd. Odohral sa v Thajsku v roku 2013. Párik pil i jedol cez slamku a na toaletu museli ísť zaľúbenci tiež spoločne. Motiváciu mal bozkávajúci pár obrovskú. Vyhral tým totiž diamantové svadobné prstene a finančnú čiastku.
Po bozkávaní sa iste cítite lepšie. Je to spôsobené tým, že vaše telo vyplavuje endorfíny, ktoré sú hormónmi šťastia. Váš mozog sa viacej okysličuje, srdce rýchlejšie tlčie. To všetko priaznivo pôsobí na vaše telo. Zaujímavé je aj to, že pre vášnivý bozk musíte zapojiť až 34 svalov na tvári.

rodina

Bozk je doménou ľudí. Žiadne zvieratá okrem opíc sa nebozkávajú. Avšak asi 10% ľudí sa v živote nebozkávalo, pretože to nie je v ich kultúre považované za dôležité. Príkladom sú Eskimáci, ktorí sú najšťastnejší, keď môžu svojej polovičke šúchať nosom o nos.