Takzvaná baby zelenina sa dnes teší veľkej obľube. V skutočnosti sa jedná o klasické druhy, ktoré sú však zbierané skôr, teda nestihnú dorásť do konečnej veľkosti. Takáto zelenina má viacero výhod. Prvou je najmä to, že obsahuje viac vitamínov a ďalším zdraviu prospešných látok, pretože ich nestihla minúť na vlastný rast. Ide o veľmi lahodné potraviny. Keďže sa zbierajú takmer ihneď po tom, ako vôbec začali rásť, nie je šanca, aby boli príliš tuhé, horské, alebo málo šťavnaté. No a v neposlednom rade, na tanieri vyzerajú výborne. Ak si chcete vypestovať vlastnú baby zeleninu, na tento účel je veľmi vhodná cuketa.
Na tento spôsob pestovania si určite predpestuje vlastné priesady cukety. Ak by ste ich kupovali, minuli by ste zbytočne veľa peňazí, pretože ich budete potrebovať viac, ako pri klasickom pestovaní.
Vysievanie cukety:
- Semená vysejte do samostatných nádob. Do každej umiestnite tri kusy.
- Vhodnou dobou je začiatok mája. Cukety rastú rýchlo a vonku ich môžete zasadiť najskôr po pätnástom máji. Ak by ste ich vysiali skôr, v malých kvetináčoch, by začali slabnúť.
- Priesady pravidelne polievajte, umiestnite ich na parapetnú dosku pri dostatočne slnečnom okne.
Cukety sa bežne sadia minimálne osemdesiat centimetrov od seba, avšak v tomto prípade môžete zvoliť i menšie spony. Bohato postačí, ak medzi nimi necháte päťdesiatcentimetrové medzery, pretože nebudete čakať kým rastlina dorastie do svojej maximálnej veľkosti.
Aby ste mali dostatok baby cukiet, musíte ich zasadiť o čosi viac. na jednej rastlina vám pri dobrej starostlivosti a ideálnych podmienkach, vyrastie minimálne šesť a maximálne dvanásť plodov. Záleží to samozrejme aj od konkrétnej odrody. Keďže však budete cukety zbierať ešte malé, zasaďte si aspoň sedem rastlín. Tento počet, by mal bohato vystačiť pre jednu štvorčlennú rodinu. Samozrejme iba v tom prípade, že nekonzumujete cukety každý deň. vtedy si ich zasaďte pokojne i viac.