Nástup digitálnych pomocníkov
Čas technológií, ktoré nebudeme vedieť rozoznať od skutočných ľudí , sa pomaly, ale isto blíži. V mnohých oblastiach sa už nahrádza ľudská pracovná sila, premyslenými mechanizmami a strojmi, a keď potrebujeme pomoc, často sa obrátime na internet a programy. A práve v týchto programoch leží budúcnosť techniky.
Presnejšie vo virtuálnych asistentoch, s ktorými sa stretnete čím ďalej tým častejšie, a nie výnimočne sú priamo nainštalované v mobiloch a tabletoch. Siri na iPhone, Alexa z Amazonu, hlasové ovládanie Google – všetky tieto „smart“ vecičky sa do tejto kategórie radia, sú spomedzi nich najznámejšie a berú sa teda aj ako tie najvyspelejšie.
Ako vlastne fungujú?
V čom spočíva ich praktickosť? Nuž, v prvom rade jednoznačne zjednodušujú prístup k informáciám. Vďaka hlasovému ovládaniu, na čom sú založené a čo je ich hlavnou doménou, nemusíte ani pohnúť prstom, aby ste si zistili napríklad televízny program na zajtrajší večer, počasie, premenu jednotiek alebo výsledok jednoduchého príkladu. Stačí osloviť konkrétneho asistenta jeho menom /názvom a zrozumiteľne sa spýtať našu otázku. Ďalšou skvelou funkciou je organizér. Softvér vám pripomenie jednotlivé udalosti či pripomienky ktoré ste mu zadali, presne vtedy kedy ste mu zadali aby vám ich pripomenul. Zásluhou umelej inteligencie, sa tieto každodenné činnosti stali takými jednoduchými.
Možné nevýhody
Zatiaľ čo toto všetko je veľmi pekné a vskutku pôsobivé, ako väčšina vymožeností dnešnej doby, aj táto má svoje nevýhody a už si prešla niekoľkými nepríjemnými spoločenskými problémami. Napríklad nedávna kauza spoločnosti Apple, ktorá prostredníctvom softvéru Siri odpočúvala svojich používateľov bez ich vysloveného súhlasu a tieto nahrávky si aj odkladala. Hoci zbieranie (často aj tých najosobnejších) údajov nie je v online automatizovanom svete nič nové, predsa len je to porušovanie zákona a aj našich základných ľudských práv. Samozrejme, iba pokiaľ ide o nepovolené, respektíve dopredu neoznámené, získavanie dát.
Korporácia sľúbila, že tento spor vyrieši, no ľudia si už nie sú takí istí a obávajú sa o svoje súkromie. Zdá sa však, že to nezastaví čoraz vyšší záujem o týchto virtuálnych pomocníkov a rozhodne to nespomalí vývoj počítačovej inteligencie.