V máji 2019 zabezpečil online megastore všeobecné doménové meno najvyššej úrovne „.amazon“. Každý, kto má internet, rozpozná tieto typy domén, aj keď tento termín nepoznajú. Sú to konce adries webových stránok, ako napríklad „.com“, „.org“ a „.ac.uk“.
ICANN – organizácia poverená dohľadom nad názvami domén na internete – dala spoločnosti so sídlom v USA výhradné práva na spravovanie domén „ .azazon “, čo spoločnosti umožnilo rozšíriť svoje obchodné príležitosti. Podniky mohli tieto doménové mená nakupovať od roku 2011 a aplikácia je od roku 2012 pripravovaná.
Dôvodom oneskorenia je skutočnosť, že Brazília a Peru proti nemu namietali . Povedali, že udelenie výlučnej práva súkromnej spoločnosti na doménu by „bránilo použitiu tejto domény na účely verejného záujmu súvisiaceho s ochranou, propagáciou a zvyšovaním povedomia o otázkach týkajúcich sa biomasy“.
Spolu s Brazíliou a Peru, Bolíviou, Kolumbiou, Ekvádorom, Guyanou, Surinamom a Venezuelou patria do organizácie Amazonskej zmluvy o spolupráci (ACTO). Štáty ACTO sa kolektívne domnievajú, že ich územné záujmy ich oprávňujú na zapojenie sa do riadenia domén „.amazon“.
Usmernenie ICANN obmedzuje právo spoločností registrovať určité geografické názvy, ale nie iné. Zoznam, ktorý používajú, vytvára absurdné výsledky . Ostrov Man získava najvyššiu úroveň ochrany na svete, kým Škótsko dostáva podstatne menej.
To znamenalo, že Brazília napríklad nemohla Brazíliu používať na podporu cestovného ruchu v chudobnejších a izolovanejších štátoch . Brazília a Peru úspešne argumentovali, že to bolo nevhodné pre medzivládny orgán, ktorý má ovplyvňovať rozhodnutia ICANN. V dôsledku toho ICANN poprel žiadosť spoločnosti. Spoločnosť sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala na nezávislý rozhodcovský tribunál . V roku 2017 komisia dospela k záveru, že ICANN je pre vlády príliš odradzujúca.